Budai Allergiaközpont

Nem mindegy, hogy mit szed köhögésre!

2016. január 15. - EgészségBlog

A köhögés az egyik leggyakoribb tünet, amivel a téli időszakban orvoshoz, gyógyszerészhez fordulunk, vagy épp a házi patikából keresünk gyors megoldást a kezelésére. Dr. Hidvégi Editet, a Budai Allergiaközpont tüdőgyógyászát a köhögéscsillapítók és köptető hatású szerek szedésével kapcsolatban kérdeztük.

Hurutos, vagy száraz?

Meghűlések, vírusfertőzések időszakában természetesen jelentkezik köhögés, és a betegség előrehaladtával a köhögés típusa is változhat. „Van, akinél csak száraz, ingerköhögés, vagy épp hurutos, váladék felköhögésével járó köhögés jelentkezik. A kórkép lefolyását követve a köhögés is változhat, így az első napokban még száraz köhögés néhány nap múlva produktívvá válhat, azaz megindul a köpetürítés.” Dr. Hidvégi Edit elmondta, hogy a betegek gyakran csak így kérik a patikában a gyógyszert: „tessék valamit adni köhögésre!” Pedig nem mindegy, hogy mikor szedünk például köhögéscsillapítót vagy köptető hatású szert.

4 tanács a gyógyszerek szedéséhez

köhögéscsillapítás-hurutoldó-köptető- A légúti betegség lefolyását követve, a hurutos köhögés megjelenésekor nappal váladékoldó készítmények szedését javasoljuk. Ezeket addig célszerű alkalmazni, ameddig sűrű a köpet, vagy ameddig nehezen szakad fel a váladék. Éjszakára viszont a köhögés csillapítása lehet a célunk.
- Fontos, hogy a két készítményt – a váladékoldót és a köhögéscsillapítót soha ne szedjük egy időben, hiszen egymás hatását gátolják. Ha nappal hurutoldót szedünk, akkor az utolsó adagot késő délután vegyük be, majd este a köhögéscsillapítót, hogy a köhögés a beteg alvását lehetőleg ne zavarja.
- Ha pár nap elteltével a köhögés már inkább hurutos, akkor hagyjuk el a köhögéscsillapító szedését, csak a váladékoldó készítményt szedjük tovább, az előírásnak megfelelően. A produktív köhögést ugyanis nem szabad elfojtani, csak a rohamokban jelentkező, száraz, kínzó köhögést kell csillapítani.
- A nyákoldók és a köptetők segítik a légutakban termelődött nyák felhígulását, kiürülését. Hatásosságukat azonban jelentősen befolyásolja a megfelelő folyadékbevitel, de például a levegő páratartalma, illóolajok használata is. Ha száraz a lakás levegője, az a légutakat is kiszáríthatja, érdemes ilyenkor párásítani. Ehhez használhatunk illóolajakat is, köhögés esetén a kakukkfű-, zsálya-, eukaliptusz, vagy mentaolajat érdemes párologtatni.

Erős, vagy elhúzódó köhögéssel mindig forduljon orvoshoz!

A köhögés csak egy tünet, az eredményes kezeléséhez mindig a kiváltó okot kell megszüntetnünk. Ehhez olykor kevés az otthoni praktikákat bevetni, mert előfordulhat, hogy a köhögés súlyosabb, antibiotikus kezelést is igénylő betegségeket jelez. „Tüdőgyulladás, hörgőgyulladás tünete is lehet a szűnni nem akaró száraz köhögés, de gyakran ez az arcüreggyulladás első jele is az eldugult, gyulladt orrmelléküregek miatt a garat felé lecsorgó váladék következtében jelentkező ingerköhögés. Ilyen esetekben mindenképp orvosi kezelés szükséges.”

Dr. Hidvégi Edit elmondta, hogy a légúti fertőzéseket követően akár két-három hétig is tarthat a köhögés, azonban ha a tünetek ennél tovább is fennállnak, vagy a köhögés minden egyéb kiváltó ok nélkül tartósan jelentkezik, akkor szintén nem elhagyható az orvosi kontroll. „ A köhögés számos egyéb súlyos betegségre is utalhat, ezért soha nem szabad fél vállról venni. Gyakran jelentkezik refluxos betegeknél, jelezhet asztmát, de daganatos elváltozást is a tüdőben. Bizonyos gyógyszerek – például vérnyomáscsökkentők – is hajlamosíthatnak köhögésre, ilyen esetben csak a gyógyszer cseréjével szüntethetők meg a panaszok.”

Súlyos tüneteket okozhat a diétás smoothie

Az újévi fogadalmakat megtartva, januártól sokan kezdtek fogyókúrába. Az önsanyargatás üde színfoltja a minimális kalória tartalmú smoothie, amit otthon is bárki elkészíthet reggelire, vacsorára. A gyümölccsel és zöldségekkel is jól variálható finomság azonban kellemetlen panaszokat is okozhat allergiásoknál, nem árt figyelni a tünetekre! 

Jól variálható vitaminbomba

keresztallergia-immunterápiaA vízzel és tejjel is készíthető smoothie nem pusztán turmix, inkább egyfajta folyékony étel, ami a benne található gyümölcsök és zöldségek magas rosttartalma miatt hosszabb időre is képes elűzni az éhséget. Kedvező tulajdonsága mellett a Mount Sinai School of Medicine orvosának közelmúltban megjelent írása mégis arra hívja fel a figyelmet, hogy a zöldségek és gyümölcsöket jobb, ha óvatosan fogyasztjuk, ha pollenallergiától is szenvedünk.

Mi köze a pollenallergiámnak a gyümölcsökhöz?

A tanulmány pollen-gyümölcs allergiaként is említi az orális allergia szindrómaként (OAS) ismert tünet együttest, amelynek során bizonyos ételek fogyasztása a szájüregben idéz elő allergiás tüneteket, az arra érzékenyeknél.Nyírfapollen allergia esetén tüneteket okozhatnak egyes gyümölcsök, - leggyakrabban az alma, de emellett a cseresznye, nektarin, őszibarack és körte is – a sárgarépa, zeller, mogyoró, paszternák, burgonya, szója és mandula. Afűpollen allergiásoknál a kivi, a szója és a paradicsom, a parlagfű allergiásoknála banán és a dinnye okozhat panaszokat, aki pedig a fekete ürömre allergiás, az a paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem, burgonya, dinnye, uborka és mangó fogyasztásakor legyen óvatos.

Miért épp a smoothie?

orális allergia szindróma-keresztallergia-immunterápiaAz írás arra is felhívja a figyelmet, hogy az elfogyasztott gyümölcsök és zöldségek akár életveszélyes allergiás reakciót, anafilaxiát is okozhatnak, habár ez igen ritkán következik be. A betegek többsége ugyanis akár már pár falat elfogyasztása után észleli a szájüregben fellépő kellemetlen tüneteket - égő érzés, zsibbadás, viszketés, torokkaparás, ödéma – és ezért abba is hagyja a tüneteket okozó étel fogyasztását. Emellett az egyes ételek allergenitása jelentősen csökken savas környezetben – az emésztőnedvek és a gyomorsav hatására – illetve főzéssel is, hő hatására. Az orvosok ezért gyakran „nem súlyos” allergiaként tartják számon az OAS tüneteit, dr. Gary J. Stadtmauer azonban nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy nagy koncentrációban fogyasztva a zöldségek és gyümölcsök anafilaxiát okozzanak. Írásában ezért külön felhívja a figyelmet a smoothie-k fogyasztására, melyek nyers formában és nagy mennyiségben tartalmazzák az allergéneket. A turmixolt italok emellett gyakran szója, vagy mandulatejjel készülnek, amelyek további kockázatot jelentenek nyírfaallergiások esetében.

Létezik kezelés az OAS tüneteire!

Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa is jól ismeri az OAS tüneteit, saját praxisában is elsősorban a nyírfapollen allergiások körében tapasztalja a megjelenését. „A keresztallergia lényege, hogy a két anyag – a pollen és a gyümölcs, vagy zöldség - közt nagy a szerkezeti hasonlóság, ezért reagál az elfogyasztására tünetekkel az allergiás beteg szervezete. A keresztallergia előfordulása valóban a nyírfaallergiásoknál a legmagasabb, mintegy 30 százalékra tehető, szemben az összes többi pollenallergiával, ahol 5-10 százalék az arány.”

Az OAS tüneteinek megelőzésére a főorvosnő szerint nem az az egyetlen – és sok esetben nehezen kivitelezhető - megoldás, ha elkerüljük az adott étel fogyasztását. Immunterápiával hatékonyan kezelhetjük mind a pollen-, mind pedig a keresztallergia tüneteit. „A saját betegeim körében végzett felmérésem alapján 50-60 százalékos javulás következett be az OAS tüneteiben.” Fontos megjegyezni, hogy a kezelés megkezdése az allergén növény virágzását megelőzően, csak az év egy adott szakában lehetséges, nyírfapollen allergiásoknak még január-február hónapban kezdhető, a fűfélékre allergiásoknál áprilisig, parlagfű allergiásoknak legkésőbb júniusban kell megkezdeni.

süti beállítások módosítása