Budai Allergiaközpont

A friss gyümölcsök enyhíthetik az asztmát

2010. április 08. - Allergiaközpont

A feketeribizliben található természetes anyagok enyhítnek bizonyos asztmás légzési nehézségeket – állítja egy Új-Zélandi kutatás.

Kutatók egy vizsgálat során azt találták, hogy a feketeribizli mérsékli az allergiás eredetű asztma tünetei. Laboratóriumi kísérletek során azonosították azt az összetevőt, amely növelte a szervezet természetes védekezőképességét a gyulladással szemben – a pontos hatásmechanizmusokat egyelőre vizsgálják. Az epigallocatechin, ismert antioxidáns, gátolja a tüdőszövet gyulladásának kialakulását, és fő alkotórésze a feketeribizliben található proanthocyanidin-nek, amely szintén pozitív hatással van az említett folyamatra.

Amikor a tüdőbe allergének kerülnek, akkor a szervezet természetes válasza, hogy megtámadja az azonosított idegen elemet. Erre viszont egyes érzékeny szervezetek hosszantartó gyulladással reagálnak. A friss zöldségek és gyümölcsök válogatott alkotórészei együttesen viszont képesek pozitívan befolyásolni a szervezet öngyógyító mechanizmusát. A kutatók szerint az epigallocatechin erősíti a természetes immunválaszt és egyidejűleg csökkenti a gyulladást. Ezek a hatások különböznek a más gyulladás-csökkentő összetevők, például az anthocycanin hatásaitól, amelyek szintén gazdagon megtalálhatók a feketeribizliben.

„Izgalmas áttörést jelent, ha megtaláljuk azokat a természetes hatóanyagokat, amelyek mérsékelhetik az allergén kiváltotta gyulladást, és hatásosak az immunrendszer erősítésében is. Tovább kell kutatnunk, hogyan hatnak ezek az anyagok, és hogyan lehetne a táplálkozással további alternatívákat nyújtani az asztmában és más allergiás eredetű betegségekben szenvedőknek, a gyógyszeres kezelés mellett.” – nyilatkozta a kutatás vezetője.

Az Új-Zélandi Plant & Food Research's Food Innovation vizsgálataiban a zöldségek, a gyümölcsök, a gabonafélék és a tengeri élőlények egészségvédő hatásait kutatja, és azt, hogy hogyan lehet a leghatékonyabban felhasználni azokat. Az élelmiszer-ipari vállalatok is egyre inkább felismerik, hogy nő az igény az egészség fenntartásának természetes módjai iránt. Az már most bizonyos, hogy friss, nyers vagy kíméletesen feldolgozott táplálék jótékony hatással van a szervezet természetes védekezőképességére.

Forrás: New Zealand Institute for Plant and Food Research

Hogyan birkóznak meg a családok az ételallergiával?

Azok a családok, amelyekben ételallergiás gyermek nevelkedik, gyakran küzdenek állandósult félelemmel, leginkább természetesen az életveszélyes allergiás reakcióktól tartanak. Ez a félelem pedig erősen kihat a családi életre és befolyásolja az aktivitásukat is.

Ám amíg egyes családok meglehetősen jól megbirkóznak a helyzettel, addig másoknál ez hatalmas terhet jelent. Ezt a helyzetet és a megküzdési stratégiákat tanulmányozzák most a Zsidó Nemzeti Egészségfejlesztési Intézetben, hogy megfigyeljék, mi segítheti a családok jobb alkalmazkodását az életallergiához.

„Ezek a családok felkészülnek rá, hogy bármelyik pillanatban rohanniuk kell a gyermekükkel a kórházba, egy hirtelen súlyos reakció miatt. – mondta dr. Mary Klinnert professzor, a kutatás vezetője. – Bár a halálhoz vezető allergiás reakciók száma valójában igen alacsony, azért a lehetőség még fenyegető.”

Az Egyesült Állomokban például 3 millió gyermek küzd ételallergiával, közülük évente 50 ezer esik át súlyos, anafilaxiás sokkon, 10 ezren kerülnek kórházba és 150-200 eset végződik halállal. A családoknak tehát valóban nagy a felelősségük ebben a kérdésben. Ám körülbelül csak a felük képes ezzel együtt normális, kiegyensúlyozott családi életet élni, másik felük állandó félelmet él meg a gyermek állapota miatt. Vannak olyan családok is, akik viszont nem veszik eléggé komolyan az ételallergiát és alig teszik meg a szükséges elővigyázatossági lépéseket.

Dr. Kinnert szerint a legjobb stratégia, ha megtesszük a szükséges védelmi teendőket, de nem hagyjuk, hogy a félelem uralja az életünket. Tudatosítanunk kell magunkban, hogy a gyermek esélye egy komolyabb allergiás reakcióra „nagyon valószínű”, ám a végzetes kimenetelre „nagyon valószínűtlen”.

Egy jelenleg is folyó vizsgálat-sorozatban a professzor és kollégái mintegy 60 ilyen családot tanulmányoznak, hogy az eredmények birtokában életvezetési tanácsokkal szolgálhassanak a többi érintettnek.

Forrás: National Jewish Medical and Research Center

A klímaváltozás hatására módosul a pollennaptár

A hirtelen jött felmelegedés következtében hazánkban is eltolódott bizonyos allergén növények virágzásának kezdete. Több növény is egy időben kezdte meg virágzását, így a pollenkoncentráció a szokásostól eltérő, magasabb értékeket mutathat. Az Amerikai Allergia, Asztma és Immunológia Akadémia éves ülésén a klímaváltozás hatásaira hívta fel a figyelmet.

A bemutatott tanulmányban olasz kutatók megfigyeléseit összegezték. A vizsgálat során a kutatásban részt vevő szakemberek Olaszország egy bizonyos régiójában rögzítették a pollenszám alakulását az év különböző szakaszaiban, 1981 és 2007 között.

Tapasztalataik alapján az adott időszakban bizonyos allergén növények pollenkibocsátása jelentősen nőtt. Az átlaghőmérséklet emelkedésével a növény virágzási ideje is kitolódott, a pollenszezon az átlagosnál hosszabb ideig tartott.

A hosszabbra nyúlt pollenszezon és a magasabb koncentráció miatt a betegeknél a szénanáthás tünetek felerősödtek, azoknál is, akik korábban enyhébb panaszokkal vészelték át ezt az időszakot. Kutatók megfigyelései szerint a környezeti változások hatására nem csak a korábbi betegek állapota romlott, de egyre több, az előző években még panaszmentes személynél jelentkezett érzékenység a bizonyos növények által kibocsátott pollennel szemben.

Forrás: American Academy of Allergy, Asthma & Immunology

süti beállítások módosítása