Budai Allergiaközpont

Több a nyírfapollen allergiás és egyre durvábbak a tüneteik

2017. október 27. - EgészségBlog
Az elmúlt évek alatt jelentősen megemelkedett a nyírfapollen allergiások száma, és a klímaváltozás miatt köztük sokan még erősebb tünetekkel küzdenek. Hogy miért fontos már most, de legkésőbb decemberig erre előre gondolniuk, a majd csak tavasszal virágzó nyírfa pollenjére allergiás érintetteknek, arról dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa beszélt részletesebben.

Nem csak tüneti kezelés létezik

Allergia ellen nem csak a pollenszezonban, a tünetek jelentkezésekor alkalmazott kezelés létezik. Közel húsz éve végzem betegeimnél az allergén immunterápiás kezelést, amely a tüneti kezeléssel szemben nemcsak a beteg panaszait – a tüsszögést, orr-és szemviszketést, torokkaparást – szünteti meg, hanem azok kiváltó okát is. Az allergén immunterápiaugyanis az immunrendszer működésére hat, így képes egyéntől függően, átlagosan három év alatt jelentősen csökkenteni az allergiás tüneteket.

Télen kell elkezdeni

A hagyományos tüneti kezeléstől különbözik abban is, hogy az allergén immunterápiát nem akkor kell elkezdeni, amikor az allergén pollenek megjelennek a levegőben, hanem azt megelőzően kettő-négy hónappal. Mivel a nyírfa virágzása az időjárás függvényében március-április környékére tehető, ezért a kezdés ideális időpontja nyírfapollen allergiások esetében december hónap. Az allergén immunterápiás kezelés teljes időtartama valóban három év, ám a betegek többsége már jelentős javulásról számol be az első évben is a légúti panaszok terén.

Több a nyírfapollen allergiás és egyre durvábbak a tüneteikEgyre rosszabb a nyírfapollen allergiások helyzete

Nemcsak rájuk igaz ez, valójában minden allergiás érzi a klímaváltozás kedvezőtlen hatásait: a hirtelen belobbanó allergiás tüneteket és az egyre hosszabb allergiaszezont, ám a nyírfapollen allergiások esetében ez fokozottan igaz. Évekkel ezelőtt még jól megfigyelhető volt, ahogyan sorra jelentek meg először a mogyoró-, az éger-, majd a fűz- és a nyírfapollenre allergiások a rendelőben- mondja Balogh főorvosnő. Az utóbbi években azonban az időjárás fokozatos fokozatos felmelegedése elmaradt, a tavasz szinte napok alatt robban be. A hirtelen jött jó idő miatt az összes kora tavaszi allergén szinte egy időben indul virágzásnak, emiatt a pollenkoncentráció nagyon magas ebben az időszakban. A botanikai rokonság miatt pedig a nyírfapollen allergiásoknál még erősebb tünetek jelentkeznek.

Bármilyen életkorban kialakulhat

A probléma pedig egyre több embert érint, 15 éve ugyanis még fele annyi nyírfapollen allergiás volt, mint parlagfű. Az utóbbi években azonban jelentősen megnőtt az érintettek száma, igaz, a leggyakoribb allergént, a parlagfüvet még nem érte utol. Korosztályok tekintetében is megfigyelhető a növekedés. Míg korábban főként a 20-30 évesek körében, napjainkra ennél fiatalabb és idősebb korban is jelentkeznek a pollenallergia tünetei.

Hogyan zajlik a kezelés?

Az allergén immunterápia során a beteg azt az anyagot kapja, szigorúan ellenőrzött, hígított formában, amire allergiás. A dózis folyamatosan emelkedik a kezelés során, majd a fenntartó adag elérése után állandó. A beteg szervezete így megtanulja elviselni az allergént. Ha az immunrendszer többé nem érzékeli számára veszélyesnek a nyírfapollent, nem reagál a jelenlétére, vagyis az allergiás tünetek sem jelentkeznek majd. A kezelés akkor is elvégezhető, ha a beteg egyszerre több mindenre allergiás. Ilyenkor kiválasztjuk a betegnek legerősebb panaszt okozó allergént, és azzal kezdjük a kezelést – magyarázza dr. Balogh Katalin. A későbbiekben pedig folytatni lehet más allergénekre is a kezelést.

A bejegyzés trackback címe:

https://allergiakozpont.blog.hu/api/trackback/id/tr2213109428

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása