Budai Allergiaközpont

Mire figyeljen, ha allergiásként indul futóversenyen?

2018. április 18. - EgészségBlog

Az edzettség mellett az aktuális pollenhelyzet és időjárás is hatással lehet a teljesítményére. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus néhány pontban összefoglalta, mire figyeljünk a verseny előtt.

 

Mire figyeljen, ha allergiásként indul futóversenyen?Allergiásként, sőt asztmásként sem kell lemondani a rendszeres sportolásról, de oda kell figyelni, hogy jól beállított kezeléssel kezdjünk el mozogni. A jól beállított kezelés azt jelenti, hogy tünetmentesek vagyunk, éjjel nem zavar az orrdugulás, nyugodtan alszunk. Nappal sem tör ránk köhögési vagy tüsszögő roham, nem kínoz a szem- vagy orrviszketés, az allergiás tünetek tehát az életminőségünket nem befolyásolják. Megfelelő kezelés mellett még pollenszezonban is mozoghatunk a szabadban, igaz, hogy magas pollenkoncentráció mellett, szeles, meleg napokon inkább az edzőtermi edzést javasolt. Ám mivel azt, hogy a futóverseny idején hogyan alakul az időjárás, befolyásolni nem tudjuk, így jobb, ha extrém helyzetekre is felkészülünk.

Figyelje az aktuális pollenhelyzetet!

Allergiásként a versenyen nyújtott teljesítményünkre az aktuális napi pollenhelyzet is hatással lehet. Ebben az időszakban a főváros környékén az éger, a nyár, a szil, a kőris, a mogyoró és a tiszafafélék is tünetet okozhatnak. Aki a napokban indul versenyen, és allergiás valamelyik növényre, megfelelően beállított gyógykezelés nélkül könnyen kaphat tüsszögő vagy asztmás rohamot, ami miatt akár félre kell állnia, de az orrfolyás, orr- és szemviszketés is zavaró, miközben az ember az egyenletes mozgásra próbál koncentrálni.

Az időjárást is vegye számításba!

A pollenkoncentráció meleg, szeles napokon magasabb. Ha a verseny napján, vagy az azt megelőző napon esik, az eső „elmossa a polleneket”, az allergének koncentrációja ilyenkor rendszerint még alacsonyabb, így kedvezőbb az allergiások számára. Nem mindenkinek, hiszen az eső előtt, közben és után is jelentősen megemelkedhet a levegő páratartalma, ez sokaknál okoz nehézlégzést. A párás időjárás mellett megemelkedhet a gombaspórák koncentrációja is a levegőben, ami az arra érzékenyeknél allergiás tünetet okozhat. Ezeket nyilván mindenki kitapasztalja a felkészülés során, így a verseny napjára pontosan tudni fogja, hogy milyen időjárási körülmények mellett, milyen gyógyszereket kell a verseny előtt használnia, hogy a tünetei ne jelentkezzenek.

A verseny időpontja is sokat számít

A pollenkoncentráció nemcsak az időjárástól függ, egyes napszakokban is eltér. Városi környezetben, szeles napokon akár több féle pollen is tetőzhet délben. Kora reggel vagy este mindig alacsonyabb a levegőben szálló pollenmennyiség. A felkészülés során ehhez igazodhatunk, ám ha a verseny időpontja pont egy ilyen kényes időpontra esik, akkor erősebb tünetekre számíthatunk, így mindenképp érdemes allergológussal egyeztetni arról, hogy milyen hatékony készítményeket tud javasolni ilyen esetre.

Mit vigyen magával a versenyre?

- ha már az edzés során is használt pollenszűrő maszkot, a versenyen is segíthet csökkenteni a tüneteket.
- a napszemüveg, a szem körül zárt védőszemüveg szintén hasznos eszköz a szembe jutó pollenek ellen.
- ha hosszabb távon indulunk, az arcunkat, orrunkat jó, ha időnként áttöröljük nedves kendővel, hogy az izzadtságra tapadt pollenektől megszabaduljunk.
- verseny előtt használjuk a bevált gyógyszereinket, a kezelőorvossal egyeztetett, időjárás és aktuális pollenhelyzet függvényében megadott módon.
- verseny után alapos arcmosás, tengervizes orrspray használata is javasolt.

A szénanáthás beteg 5 típusa – Önre melyik illik?

Pár tüsszögés, kis orrfolyás, szemviszketés, fura zavaró érzés a torokban – mit tesz, ha Önnél is jelentkeznek a szénanátha első jelei? Csak leszalad a közeli patikába egy recept nélkül kapható gyógyszerért? Esetleg előveszi a tavalyról maradt gyógyszereket és azokat elszedi? Tudatosan készül, naprakész az aktuális pollenhelyzetről, így pontosan tudja, hogy mire számíthat?

 

1. Az ignoráló

A szénanáthás beteg 5 típusa – Önre melyik illik?Évek óta szenved, az év egy adott szakaszában jelentkeznek a tünetei, így nagy valószínűséggel pollenallergiás, de erről egyszerűen nem vesz tudomást. Gyógyszerről, szteroid orrspray-ről hallani sem akar, inkább átvészeli azt a pár hetet – vagy hónapot – amíg az allergén növény virágzása tart.

Mire számíthat?
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy a legrosszabb, amit tehetünk, ha semmilyen módon nem kezeltetjük az allergiát. Ez ugyanis nemcsak az életminőséget rontja – nappal is zavaró például az állandó orrfújás vagy éjjel az orrdugulás – de a kezeletlen allergia súlyosbodhat, újabb allergiák vagy akár asztma is kialakulhat.

2. Az öndiagnoszta

Leginkább az internetről és saját, esetleg ismerősök tapasztalataiból tájékozódik a betegségéről. Állítja, hogy az allergia nem komoly dolog, éppen ezért nem is fordít jelentősebb figyelmet rá. Ha a tünetei jelentkeznek, a patikából szerzi be a szükséges gyógyszereket.

Mire számíthat?
Az allergia kezeléséhez pontosan ismerni kell a beteg tüneteit, hogy mire allergiás. Ehhez első lépésben allergiavizsgálatot kell végezni – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika. Nincs két egyforma allergiás beteg, a személyre szabott kezelés során pedig egyaránt alkalmazunk vény nélkül is vényre kapható gyógyszereket. Az optimális kezelés érdekében, a tünetmentességhez tehát szükséges időnként az orvosi kontroll.

3. Az orrcseppfüggő

Ő az allergiás beteg egy speciális típusa. Lehet, hogy nem csak pollenszezonban, hanem egész évben kínozza az állandó orrdugulás, de ennek nem tulajdonít különösebb jelentőséget. Gyors megoldást keres és talál is a vény nélkül beszerezhető, nátha esetén is használatos nyálkahártya lohasztó szer formájában. Akár havonta többet is elhasznál, éveken át, anélkül, hogy pontosan tudná, mi okozza az orrdugulást.

Mire számíthat?
A recept nélküli, nátha esetén gyors segítséget nyújtó orrspray használata csak egy héten át javasolt, az előírt napi dózisban. Ennél tovább – különösen hónapokig, évekig – alkalmazva viszont akár az orrnyálkahártyát is tönkreteheti, szaglásvesztést vagy műtéttel kezelhető orrkagyló megnagyobbodást okozhat. Tartós orrdugulás esetén fontos a fül-orr-gégészeti kivizsgálás, mert akár lakáson belüli allergén – poratka – orrpolip vagy orrsövényferdülés is okozhatja. Ha valóban allergia áll a hátterében, akkor a hosszú időn át biztonsággal használható szteroidos orrspray felírása javasolt.

4. A tudatos

Évről-évre konzultál allergológusával. Már az allergén növény virágzását megelőzően felkeresi kezelőorvosát, hogy a szükséges gyógyszereket beszerezze. Ha azokat nem érzi elég hatásosnak, vagy egyéb allergiás tünete jelentkezik, felkeresi orvosát, aki a tünetei függvényében módosítja a terápiát.

Mire számíthat?
Odafigyelésének, jól beállított kezelésének köszönhetően képes kontrollálni a betegségét, pollenszezonban tünetmentes. A rendszeres orvosi kontroll biztosítja, hogy minden szokatlan tünet, változás idejében felismerésre és kezelésre kerül.

5. A hosszútávra tervező

Idegenkedik az évek óta tartó gyógyszerszedéstől, nem akar az évnek azonos szakaszában hónapokig több tüneti szert használni, vagy nem érzi azok hatását kielégítőnek. Tart az allergiás asztma megjelenésétől, vagy enyhe asztma esetén a súlyosbodásától. Gyermeke allergiás és az iskolában nehezére esik a tüneti szerek használata.

Mire számíthat?
Az allergén immunterápia jelenleg az egyetlen, ami képes tartósan megszüntetni az allergiás szüneteket. Már gyermekkortól alkalmazható, a hatóanyag a szájnyálkahártyáról szívódik fel, ehhez naponta egy alkalommal kell a nyelv alá cseppenteni, vagy a tablettát a nyelv alá helyezni. A kezelés alatt a beteg szervezete hozzászokik ahhoz az anyaghoz, amely korábban a tüneteit okozta, így végül az allergiás tünetei nem jelentkeznek. A teljes kezelés ideje három év, de már az első évben jelentős javulásról számolnak be, akik elkezdték.

Fogszabályzás előtt: mikor végeztessünk fémallergia vizsgálatot?

Ma már egyre több felnőtt vállalkozik rá, hogy esztétikai vagy egészségi okokból fogszabályzóval hozassa rendbe kiálló, ferde vagy torlódott fogsorát. A fogászatban használt anyagok és a fogszabályzók anyaga azonban az arra érzékenyeknél allergiát is okozhat, emiatt sokak számára könnyen rémálommá válhat az álommosoly elérése.

 

Fogászati allergia

Fogszabályzás előtt: mikor végeztessünk fémallergia vizsgálatot?Önbizalomgondok, rágási probléma, merev nyakizmok, gyakori fejfájás, a nehezen tisztítható torlódott fogak miatt fogszuvasodás – csak néhány azok közül a nyomós érvek közül, amelyek miatt valaki felnőtt fejjel is vállalja a fogszabályozást. A modern fogszabályzó készülékek erre lehetőséget is adnak, ám az eljárás olykor nem várt szövődményeket is okozhat.

Nem csak a fogszabályzó okozhatja

Már a fogszabályozás közben, a fogászaton is jelentkezhetnek panaszok – mondja dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. A beavatkozás helyén, vagy közvetlen közelében kialakult vizenyőt a fogászati kezelések során használt gyógyszerek, például helyi érzéstelenítők, fertőtlenítők okozhatják. Mivel fogszabályzó csak ép fogsorra kerülhet, ezért előtte fogtömésre, fogkőeltávolításra is sor kerülhet, előfordulhat, hogy ekkor jelentkezik allergiás reakció.

Fémallergia: a tünetek csak később jelentkeznek

Fogszabályzó több anyagból is készülhet, a legelterjedtebb a fém készülékek használata. A fémek azonban allergiás reakciót is okozhatnak. Ilyen esetben a tünetek rendszerint nem azonnal, hanem napokkal a kezelés után jelentkeznek. Égő, csípő érzés a nyelven, sebek, fekélyszerű elváltozások, az ajkak kiszáradása, berepedezése is jelezheti az allergiát, melyet azonban nem minden esetben a fogszabályzó okoz, ilyen kései reakciót okozhat például a fogtöméshez használt anyag is. Ahhoz, hogy ezt pontosan meg tudjuk állapítani, allergia vizsgálatot szükséges végezni.

Epicutan teszttel már fogszabályzás előtt kimutatható az allergia

A fémallergia vizsgálata epicutan (rátevéses) teszttel történik. Ennek során a hát bőrére kamrás tapaszok segítségével a vizsgálandó anyagokat felragasztják, majd több alkalommal – egy, két, három nap és egy hét múlva is - leolvassák. Ha az adott területen bőrpír, kiütés jelentkezik, akkor az azt jelenti, hogy arra az anyagra allergiásak vagyunk, így az abból az anyagból készült fogszabályzó viselése nem javasolt.

Már gyerekeknél is érdemes elvégezni

Mivel a fogszabályozás meglehetősen időigényes folyamat, a készülék viselését is időbe telik megszokni, így érdemes az allergiavizsgálatot az egész procedúra megkezdése előtt elvégeztetnünk. Erre gyermekek esetében is van lehetőségünk, allergia ugyanis bármilyen életkorban kialakulhat. Ha volt korábban bármilyen panaszunk – bőrpír, viszketés - fémből készült hajcsat, ruha övcsat, nyaklánc, fülbevaló viselése során, akkor érdemes egy allergiateszttel megbizonyosodni róla, hogy fémérzékenységről van-e szó.

süti beállítások módosítása